KRÓLOWIE PRZEKLĘCI TOM I

KRÓLOWIE PRZEKLĘCI TOM I

krolowie-przekleci-tom-1-b-iext29065382

 

Królowie Przeklęci Tom I

Maurice Druon

Wydawnictwo Otwarte

Kraków 2015

Stron 718

ISBN: 978-83-7515-367-5 (oprawa twarda)

Ocena (subiektywna) 5/5

Oto pierwsza z trzech części cyklu. Pierwszy tom to zestawienie 3 powieści: KRÓL Z ŻELAZA, ZAMORDOWANA KRÓLOWA, TRUCIZNA KRÓLEWSKA. Zgodnie z opisem okładkowym,

To jest prawdziwa Gra o tron – George.R.R. Martin.

Jeśli chodzi o znaczenie, to dosłownie jest to gra (walka) o tron. Jednak jeśli można było by zasugerować się zabiegiem literackim i uznać twórczość Maurice Druon prawdziwą GRĄ o TRON (porównując ją do stworzonej przez George R.R. Martin`a) , to jednak muszę stwierdzić, iż daleko książce to cyklu stworzonego przez Mistrza Martina.

Akcja powieści toczy się w 1314 roku, we Francji, która jest Światową potęgą, za sprawą panującego Filipa Pięknego. On to, dzięki silnej ręce, bezkompromisowości stał się królem z żelaza. Za jego to sprawą proces templariuszy dobiegł końca. Zostali w większości schwytani i straceni na stosie. Jednak w ostatnich chwilach Życia Wielkiego Mistrza – Jakuba de Molay, król i jego następny zostają przeklęci. A od momentu, gdy Wielki Mistrz wydał ostatnie tchnienie płonąc na stosie, klątwa zaczyna się spełniać. W tym momencie opowieść zaczyna się rozwijać, przepełniając karty w zdrady, intrygi, spiski, które na celu mają zawsze jedno:  zdobycie władzy. Czyli zaczyna się nieustanna gra o tron.

Wątki prowadzone są równolegle, przebiegają osobno, aby w końcu połączyć się w dopracowaną w szczegółach całość. Akcja toczy się w równym tempie,nie ma przyśpieszenia ani zwolnienia akcji. Z czasem jedynie pojawia się coraz więcej szczegółów, detali, które w żadnym momencie nie są zbyteczne. A przez to nie ma dłużyzn, każdy szczegół jest precyzyjnie przemyślany. Treść jest uporządkowana, co powoduje, że czytelnik wgłębiając się w kolejne wątki nie gubi się, a wręcz jest zachęcony do dalszej lektury. Dodatkowo interesujące wątki powodują, że książkę czyta się jednym tchem.

Książkę polecam miłośnikom dobrej literatury, którzy lubią wątki historyczne połączone z wątkami politycznym, romansem i sensacyjnym.