CO TO JEST ISLAM? KSIĄŻKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH.

CO TO JEST ISLAM? KSIĄŻKA DLA DZIECI I DOROSŁYCH.

IMG1443092359732_48465_2.jpg

Tahar Ben Jelloun

Wyd. Karakter

Kraków 2015

Ilość stron: 255

ISBN:978-83-62376-93-3

Ocena (subiektywna): 5/5

        Ze względu na ostatnie wydarzenia w świecie, postanowiłam zgłębić wiedzę na temat nurtujących mnie pytań. Do tej pory o wierze islamskiej nie wiedziałam za wiele. Moja wiedza ograniczała się w zasadzie do tego, że wiedziałam jedynie czym jest Burka czy Koran. Ale teraz, z perspektywy czasu już wiem, że nawet to co wiedziałam nawet na temat tych dwóch rzeczy, to była znikoma wiedza. Bo przykładowo nie wiedziałam już dlaczego i po co nosi się burki. Jakie mają znaczenie. Skąd się wywodzą. Ale teraz śmiało mogę powiedzieć, że już wiem. Poznałam to dzięki lekturze książki „Co to jest islam. Książka dla dzieci i dorosłych.”

    Książka ma niezwykły charakter i budowę. Pierwsza połowa książki, to forma rozmowy dziecka z rodzicem. Obydwoje są muzułmanami, przy czym ojciec jest już dojrzałym, praktykującym muzułmaninem, natomiast dziecko dopiero wyrusza  w tę drogę. Zaczyna zadawać dość proste, czasami wręcz naiwne pytania.  Stąd też początkowo może wydawać się, że książka jest dla dzieci, wyjaśniająca tylko rzeczy zrozumiałe dla najmłodszych. Nic bardziej mylnego. Z czasem pojawiają się trudne, kłopotliwe pytania i takie, które mogły by być zadawane przez świadomych dorosłych. Pojawiają się pytania o dżihad, zamachach, talibach, o fanatykach i o upadku i chorobie jaka drąży muzułmanizm.

    Ale książka tez uświadamia jak wielki wkład w rozwój cywilizacji wnieśli arabscy i muzyłmańscy myśliciele i odkrywcy. Można tu wymienić chociaż by algebrę, czy zero, które do dziś stanowi podstawę matematyki jako nauki. Bagdad swego czasu był kolebką kultury  nauki. To tu spotykali się uczeni z całego świata.

Arabowie chcieli pójść do przodu i dlatego odczuwali potrzebę uczenia się tego, czego starożytne ludy już dokonały. Rozumność Arabów polegała na ich skromności i akceptacji faktu, że mędrcem jest ten, kto najpierw mówi: ” Nic nie wiem”. Jeździli więc szukać nauki tam, gdzie inni ją niegdyś rozwinęli…

…ten przedmiot, który pozwala orientować się na lądzie i morzu [kompas], arabscy żeglarze używali przed włochami, których uważa się za jego wynalazcami.

         Arabskie narody były pokojowo nastawione, opanowały dużą część Europy. Jednak z czasem na starym kontynencie pojawiły się inne religie, które wyparły ich np z Hiszpanii. Zostali postawieni przed wyborem, albo ucieczki, albo zmiany wiary. Wiara zaczęła podupadać. Obniżył się poziom jak i jakość wiary, a to stanowiło pierwsze oznaki upadku.

    Autor po przez zadawane pytania tłumaczy, ale w żaden sposób nie broni wiary, ani ich wyznawców. Wielokrotnie daje silny znak, że to co obecnie się dzieje w świecie islamskim jest dalekie od tego, co było przekazywane przez lata. Zaznacza wielokrotnie, że „muzułmanie to nie islam”. Tłumaczy też pochodzenie słowa dżihad, które w obecnej formie zmieniło znaczenie. Początkowo znaczyło ” zmagania, wysiłki. Muzułmanie rozumieli je jako zmagania się z sobą samym, opieranie się pokusom i złu. Następnie było pojmowanie jako wezwanie do walki, gdy Proroka spotkała groźba i prześladowania ze strony mieszkańców Mekki, którzy nie uwierzyli w jego posłannictwo”. W późniejszym czasie dżihad stanowił walkę w obronie wiary, kiedy to islam szerzył się na drodze walki. Głównie dotyczyło to walk krzyżowych. Obecnie znaczenie to nie ma sensu, gdyż niema już walk w celu szerzenia wiary. Przejęli je fanatycy, którzy w imię wiary walczą. Czy tego chcemy, czy nie w obecnym czasie zaczyna się ścierać ze sobą świat wolności i barbarzyństwa. Który nie prowadzi do niczego dobrego. Ogranicza prawa ludzi ogółem, a zwłaszcza kobiet. Wiara stworzyła odłamy, które jedynie powołując się na wiarę walczą, ale nie stanowią już idei jaka była tworzona od pokoleń w islami. Prawdziwi muzułmanie to ludzie którzy nie identyfikują się z fanatykami, a jedynie pokojowo wyznają swoją wiarę.

   Książka w drugiej części zbiór felietonów wyjaśniających i przybliżających różnice między islamem fanatycznym, a tym stworzonym i głoszonym przez wyznawców Proroka. Autor w żaden sposób nie usprawiedliwi, ani nie rozgrzesza wydarzeń, które mają miejsce w naszym świecie. Chce tylko w obiektywny sposób przybliżyć różnice i wyjaśnić na czym polega prawdziwy islam.

Książka powinna stać się lekturą obowiązkową w dzisiejszym świecie. Wiele wyjaśnia, wnosi, dzięki czemu można realnie oceniać ludzi, którzy na pierwszy rzut oka wydają się tak różni i odmienni.