KRÓLOWIE PRZEKLĘCI TOM 2

KRÓLOWIE PRZEKLĘCI TOM 2

krolowie-przekleci-t2.png

Maurice Druon

Wydawnictwo Otwarte

Kraków 2015

Ilość stron: 605

ISBN: 978-83-7515-368-2

Ocena (subiektywna) 4+/5

 

      To już drugi tom z trzytomowej wersji Królów Przeklętych. W tym tomie zawarte są księgi: „Prawo mężczyzn” oraz „Wilczyca z Francji”. I tym razem, nie inaczej jak w poprzednim tomie, książka przykuwa uwagę.  Trudno oderwać się od niech choć na chwilę. Książka ta, to łakomy kąsek, dla tych którzy lubią powieści z historią w tle.

           Czasy Francji, gdy była potęgą Europy i Świata, a jej władcy to potężni Panowie. Ale do czasu, gdy zostają przeklęci przez mistrza zakonu templariuszy. Od tego momentu zaczynają się problemy z każdym kolejnym królem, a nawet z potencjalnym kandydatem do tronu. Po śmierci władcy, tron Francji nie jest osadzony. Kto będzie królował? Czeka na to cały lud, nie tylko we Francji, ale też na świecie. Historia tutaj podsuwa scenariusze, które stają się akcją powieści.

   Pojawiają się bohaterowie z pierwszego tomu, ale również równie barwni nowi, którzy tworzą nowe intrygi, które w ostatecznym rozrachunku, zawsze związane są z władzą. W tym tomie, większa uwaga, skupiona jest na konklawe i wyborze papieża. Czytelnik poznaje w przybliżeniu różne mechanizmy oraz spiski, które doprowadzają do rozstrzygnięcia, długo istniejącego problemu braku papieża. Pojawia się również, dość spory, ale bardzo ciekawy wątek dotyczący niełatwej miłości Guccia, która to napotka na swej drodze bezwzględność władzy, która uwikłana będzie w kolejne intrygi ze śmiercią w tle. Miłość ta doprowadzi do wielu zaskakujących decyzji i posunięć bohaterów. A wszystko to będzie związane z rodzicielstwem, które w mistrzowski sposób zostaje wykorzystane i opisane przez autora.

        Przedstawione w drugim tomie, kolejne księgi Królów Przeklętych to kolejne losy rodu Kapetyngów, czyli kolejna lekcja historii, ale też po mistrzowsku zobrazowane budzące się w człowieku żądze władzy, i zachowania do jakich człowiek jest zdolny w obliczu panowania nad Państwem i Światem. To tutaj dramat i cierpienie miesza się ze szczęściem, bohaterowie podejmują decyzje w szybkim tempie, aby jeszcze bardziej przyśpieszyć i tak już dość szybką akcję. trudno opisywać wydarzenia następujące po sobie, nie streszczając całej fabuły. Dlatego warto sięgnąć po książkę, aby poznać historie Francji, ale też poczuć klimat tamtych czasów, które w wielu aspektach również odnoszą się do władzy współczesnego świata.

Zachęcam do niebanalnej lektury.