PRÓBA

PRÓBA

eleanor-catton-proba-okladka-wydawnictwo-literackie-2015-11-24-530x772

Eleonor Catton

Wyd. Literackie

Kraków 2015

Ilość stron: 381

ISBN:978-83-08-06049-0

Ocena (subiektywna): 4+/5

 

 

         Po tak fascynującej lekturze „Wszystko, co lśni”, która to została nagrodzona Nagrodą Bookera, nie omieszkałam sięgnąć po debiut autorki. O ile nagrodzoną książkę (ok 900 stron) chłonęłam i płynęłam, niczym jako podróż mego życia, o tyle z „Próbą” nie było tak łatwo. „Wszystko, co lśni” stanowi dla mnie książkę roku 2014 i niedościgniony wzór. W przypadku „Próby” niestety nie mogę tego powtórzyć. Oczywiście, książka jest bardzo dobrze napisana, ciekawa historia, jak zwykle dopracowana w szczegółach. Ponad to stanowi intelektualny kąsek, dla wybrednego czytelnika. Jednak, mimo to tym razem nie porwało mnie tak mocno jak za pierwszym razem. Lecz i tak będę z niecierpliwością oczekiwała na kolejny tytuł tej autorki, bo wszystko co do tej pory napisała autorka jest warte tego by to nie tyle przeczytać, co czytać.

   ”Próba” to książka, która wymaga uwagi, skupienia, a mimo to wymyka się. Wymyka się schematom. Narracja jest chaotyczna, pourywana, podobnie jak cała historia. Gdy czytelnik skupiając się na głównym wątku, jakim jest skandal obyczajowy, który ma miejsce po romansie uczennicy z nauczycielem szkoły, nagle zostaje oderwany od tej wizji skupiając się na innych tematach, aby po chwili ponownie powrócić do pierwotnego wątku. Autorka bawi się z czytelnikiem, uświadamiając, iż skandal to tylko pozory. Bohaterami, w głównej mierze są aktorzy i adepci na aktorów z prestiżowej szkoły artystycznej, którzy to przygotowują się do dyplomowego przedstawienia opartego na prawdziwych wydarzeniach związanych z romansem koleżanki. Tak naprawdę to opowieść o pozorach, próbowaniu i próbie sił a przede wszystkim o odgrywaniu właściwych ról przez uczniów względem rodziców, rodziców względem nauczycieli, nauczycieli względem uczniów itp. To opowieść o sprawdzaniu i poznawaniu seksualności, ale też poznawaniu siebie, a wszystko w tle prób. Czytając powieść, często zastanawiałam się czy to nie kolejna próba sztuki, która jest ćwiczona, powtarzana, a nawet grana, by mnie, czytelnika nabrać na scenie, abym uwierzyła czy aby to nie kolejne grane przedstawienie według zaplanowanego scenariusza.

Cenie bardzo autorkę za jej talent, kunszt i sposób angażowania czytelnika i zabawy z nim. Nie da się ukryć, iż posiada wielki dar literacki.  Mam nadzieję, że po przeczytaniu ponownie powieści, ponownie poczuję się jak na scenie, przed aktorami ćwiczącymi swoje kwestie na Próbie generalnej.

Niezwykła, ale wymagająca książka, której łatwo się nie czyta, mimo banalnej historii. Książka, która dojrzewa w czytelniku, mimo zakończenia przygody czytelniczej. Polecam.