STACJA JEDENAŚCIE

STACJA JEDENAŚCIE

 

Emily St. John Mandel

Wyd. Papierowy Księżyc

Słupsk 2015

ISBN: 978-83-61386-74-2

Ilość stron: 427

Ocena (subiektywna): 4+/5

Co się stanie, gdy światem zawładnie śmiertelna choroba, która będzie się rozprzestrzeniać w tak zastraszającym tempie, że nie będziemy w stanie zareagować? Co się stanie, gdy zagładę przetrwają tylko nieliczni? Co się stanie z tymi którzy przetrwają? Jak dalej żyć? A oni też zaczną umierać! Też będą potrzebowali prądu, wody, jedzenia! Skąd to wszystko brać?

   Stacja Jedenaście to wielokrotnie nagradzana książka. Która z pozoru opisuje świat, jaki następuje po śmiertelnej epidemii jaką stała się choroba gruzińska. Wszystko zaczyna się na scenie pewnego teatru, gdy w czasie wystawiania sztuki Króla Leara, umiera znany aktor Arthur Leader. Na pomoc rusza mu Jeevan Chaudhary, który był niegdyś paparazzim, a potem przekwalifikował się na ratownika medycznego. Tragedii nie da się jednak zapobiec. Aktor umiera, a zaraz po tym zaczyna się rozprzestrzeniać wirus gruziński, który zabija większość populacji.

    Świat zostaje zdegradowany i zniszczony. Życie wydawało by się, zostaje obdarte z piękna i kolorów. Ważne staje się przetrwanie. Aktorka jednak wraz z opisem zniszczonych budynków, okradzionych przez wcześniej przemieszczane grupy ludzi, przedstawia subtelny, delikatny świat. To obcowanie ze sztuką, i to sztuką z najwyższej półki, bo mowa tu o dziełach Szekspira. Powstaje grupa, która pod nazwą Symfonia, przemieszcza się między osadami, które przetrwały i przekazuje im namiastkę kultury jaką jest grana przez nich muzyka i wystawiane sztuki. To zderzenie zdegradowanego, obdartego świata z delikatnością, emocjami i wrażliwością. Wszystko to podkreśla cytat,ale też przesłanie jakie przyświeca wędrującej ekipie:

SAMO PRZETRWANIE NIE WYSTARCZY!

       Książka pozwala czytelnikom przystanąć w pędzie, zastanowienie się co tak naprawdę w życiu jest ważne. To bardzo subtelna, delikatna książka, a zarazem surowa, szorstka.

Niezmiernie polecam. Bo to naprawdę dobra literatura.