COACHING RELACJI Z SOBĄ I BLISKIMI

COACHING RELACJI Z SOBĄ I BLISKIMI

 

 

Małgorzta Krawczak

Beata Mąkolska

Wyd. Funky Books

Sopot 2015

Ilość stron: 216

ISBN: 978-83-7489-614-6

Ocena (subiektywna): 4/5

     Przystępując do lektury książki „Coaching relacji z sobą i bliskimi”, spodziewałam się zupełnie czegoś innego. Nie oznacza to, że książkę źle oceniam. Jednak samy tytuł i opis na okładce sugerowały w moim odczuciu troszkę coś innego. Spodziewałam się bardziej zestawu ćwiczeń, pracy nad sobą nad rozwojem, a przede wszystkim pracy nad emocjami i nazywania ich. Coaching bardzo kojarzy mi się z treningiem, ale też z rozmową. Tutaj nie było ani jednego, ani drugiego. Tym razem to raczej zestawienie i szczegółowy opis temperamentów jakie występują w społeczeństwie. Pojawia się tu rozróżnienie i charakterystyka takich temperamentów jak  Choleryk, Sangwinik, Melancholik oraz Flegmatyk. I na tym opiera się cała książka. Po opisaniu poszczególnych typów temperamentu, z książki można też dowiedzieć się jak dana sytuacja wpływa na poszczególne osoby, które różnią się właśnie temperamentem. Bo temperament to nie zachowanie. Ponad to temperamenty, przez wiele czynników mogą być w nas uśpione, albo celowo zakrywane, powodując, że przybieramy maski, w których przedstawiamy się innym. Autorki w dostępny sposób opisują również sposoby realizacji celów, motywacji i asertywności w odróżnieniu na osoby o różnych temperamentach. Dodatkowo z książki wiele można dowiedzieć się o toksycznie wpływających na siebie temperamentach, ale też o różnie wyglądających relacjach między poszczególnymi typami temperamentów. Np. Jeśli on jest cholerykiem, a ona sangwinikiem, albo ona cholerykiem a on sangwinikiem. Jak wyglądają takie relacje, problemy i zachowania. Każda taka relacja i temperament przedstawione są w postaci mocnych i słabych stron. Co ułatwia zrozumienie, ale też zapamiętanie poszczególnych cech.

    Autorki też, po każdym rozdziale, a jest ich 10, w odrębnej ramce zamieściły po kilka punktów coachingowych dla własnej praktyki. Są one w postaci pytań do własnego rozważenia. Np:

* Zastanów się nad świadomością siebie. Kim jesteś? Co osobie myślisz? Jak to, co o sobie myślisz, wpływa na to kim jesteś?

* Kim byś była, gdybyś nie chciała być niezastąpiona?

* Kim się stanę dzięki asertywnej postawie?

* Jakie moje myśli o sobie mnie osłabiają?

* Jak chcę myśleć o sobie?

Książka bardzo dobrze opracowana. Napisana w dość przystępny sposób. Pozwala wiele dowiedzieć się na temat temperamentów, ale też usystematyzować wiedzę na ten temat. W mojej ocenie jednak jest zbyt mało pytań, zastanowień i ćwiczeń coachingowych. Mimo tego książkę wysoko oceniam.