SZCZĘŚLIWA ZIEMIA

SZCZĘŚLIWA ZIEMIA

90698-szczesliwa-ziemia-lukasz-orbitowski-1

Łukasz Orbitowski

Wyd. SQN

Ilość stron: 384

ISBN:

Ocena (subiektywna) 4/5

Egzemplarz udostępniony przez pobrane

   Zastanów się nad tym o czym marzysz!! Bo może się to spełnić!!!

   Akcja książki zaczyna się w ostatni dzień lata, w małej miejscowości koło Legnicy, zwanej Rykusmyku. Szymon wraz z przyjaciółmi organizują ognisko, które ma być swoistym pożegnaniem z dzieciństwem. Zaczynają nowe, dorosłe życie, które jednak nie daje im zapomnieć o wydarzeniach z przeszłości. Ciągnąca się za nimi wspólna tajemnica, pcha ich do nowych poszukiwać, aby móc się uwolnić od przeszłości. Każdy z bohaterów opuszcza Rykusmyku, by poszukać swoich marzeń w różnych częściach świata. Akcja z małej miejscowości przenosi się do dużych aglomeracji m.in. do Warszawy, Krakowa, Wrocławia oraz Kopenhagi. Żadnym z tych miejsc, nie dają o sobie zapomnieć zdarzenia z przeszłości. 

            Autor opisując losy bohaterów, stwarza nieziemską atmosferę. Nie ma tu nagłych zmian akcji, pościgów, przelewającej się krwi, a mimo to, książkę czyta się jak horror obyczajowy. Atmosfera powieści przytłacza, staje się wręcz klaustrofobiczną, a momentami przygnębiająca. Lęk z każdą stroną narasta, mimo, że żaden z bohaterów nie zamienia się w zbrodniarza, wampira. Autor fantastycznie buduje fabułę, żonglując słowami, a przez to wywołuje poczucie niepokoju.

       To opowieść o dorosłości, życiu trzydziestolatków, którzy wkraczają w dorosłe życie, przy czym bardzo rozczarowują się nim. Codzienność jest tu obdarta z mitów, wyobrażeń o niej. Przedstawiona jest niczym surowy, szary świat, w którym nie jest łatwo żyć. Autor marzenia, pragnienia i plany bohaterów mocno kontrastuje z rzeczywistością, która niekiedy jest zbyt brutalna i prawdziwa, aby była zmyślona.

   Powieść to dość przejmująca historia o współczesnych trzydziesto-, czterdziestolatkach wychowujących się w erze transformacji. Gdy nowy świat wydawał się obiecujący, wspaniały i kolorowy, rzeczywistość wszystko zweryfikowała.

Książka dość mocna w przekazie. Zresztą książki autora nie należą do łatwych.

Polecam serdecznie.

Za egzemplarz dziękuję

pobrane

http://woblink.com/e-book,powiesci-obyczajowe-sine-qua-non-szczesliwa-ziemia-lukasz-orbitowski,10300