DOM ROTHSCHILDÓW

DOM ROTHSCHILDÓW

Bez tytułu

PROROCY FINANSÓW

Niall Ferguson

Wyd. Literackie

Ilość stron; 804

ISBN: 978-83-08-06087-2

Ocena (subiektywna): 4/5

Za egzemplarz dziękuję pobrane

      Rothschild to niemiecka rodzina pochodzenia Żydowskiego. Nazwisko to od zawsze kojarzone jest z bogactwem, dobrobytem i finansami.  Po uzyskaniu wielu tytułów szlacheckich z Wielkiej Brytanii i Austrii, rodzina ta zaczęła posiadać silną pozycję w świecie finansiery. Do dziś stanowi rodzinę wykazującą się największym bogactwem. 

    Książka ta to znakomite dzieło, napisana  z rozmachem, doskonale udokumentowana historia rodu Isaaca Rothschilda. To on jako protoplasta rodu, osiedlił się we Frnakfurcie nad Menem i od 1530 roku tworzył potęgę rodu.   Mayer Amschel Rothschild założył kantor finansowy i od tego czasu wraz z pięcioma synami zaczął wywierać wpływ na świat finansów.  Ich potęga sięgała wszystkich kontynentów, byli doradcami finansowymi wielu władców, ale przy tym zawsze pamiętali o swoich interesach. Zaczęli rządzić światem. Jako jedni z nielicznych zrozumieli, że bogactwem największym jaki posiadali jest informacja. I to na tej podstawie zaczęli tworzyć majątki, które niekiedy przerastały dochody całych Państw. Oni jako pierwsi odkryli, jak cenna jest informacja. I podobnie w książce, autorka zawiera mnóstwo informacji o świecie XIX i XX wieku, o finansach i o rodzinie potentatów. Autorka w znakomity sposób obrazuje w książce obraz ówczesnej gospodarki, kultury, polityki i militariów. Błyskotliwa, znakomicie napisana biografia rodu, który w tak wielkim znaczeniu wywarł wpływ na współczesny świat nie tylko finansów. Historia bogata w dużą ilość szczegółów, symboli, które w przekonywujący i szczegółowy sposób trafiają do czytelnika.

    Książka  nie łatwa w odbiorze  z uwagi na dużą ilość szczegółów finansowych i historycznych, ale godna uwagi. Dodatkowo wielkość wydania i 800 stron, dodają wagi w jej odbiorze. Dlatego tym razem polecam szczególnie wydanie ebooka, który w precyzyjny, doskonały sposób oddaje wielkość książki. Ilustracje, ryciny w wydaniu ebooka, nie odbiegają od wydania książkowego, a forma ebooka ułatwia obcowanie z opasłym tomem.

Za egzemplarz jeszcze raz bardzo dziękuję pobrane