WSPOMNIENIA O CECYLII, SMUTNEJ KRÓLOWEJ

WSPOMNIENIA O CECYLII, SMUTNEJ KRÓLOWEJ

Janina Lesiak

Wyd. mg

Kraków 2016

Ilość stron: 124

ISBN:978-83-7779-372-5

Ocena (subiektywna): 4/5

  Autorka pokusiła się o spisanie krótkiej historii Królowej Cecylii Renaty Habsburżanki, żony Króla Władysława IV. Jej małżeństwo nie należało do udanych. Trwało zaledwie siedem lat, podczas których to królowa trzy razy była w ciąży. Każde z dzieci wcześnie umarło, przy czym ostatnia ciąża okazała się martwa i przyczyniła się do śmierci samej królowej. Mimo smutku i rozpaczy jakie królowa czuła po stracie swoich dwóch pierwszych dzieci, była bardzo pobożna i kulturalna, za co lud bardzo ją cenił. Jej smutek powiększał się na skutek relacji z mężem. Mimo małżeństwa, król adorował inne kobiety na dworze, przez co królowa czuła się niechciana, a czasami odrzucona. Z czasem przestano się z nią liczyć, co bardzo jej doskwierało.

Cierpiała, bo nic od niej nie zależało. Była tylko tłem dla cudzych ambicji i pragnień, nikt się z nią nie liczył – może dlatego, że stała po stronie narodu, którego tutaj nie rozumiano i którego lekceważono. 

Była poważna, rozsądna i dumna, ale jej powagę brali za oschłą surowość, dumę za pychę, rozsądek za oziębłość charakteru, a życzliwą ciekawość ludzkich sprawa za wścibstwo i wtrącanie w cudze życie.

Książka ma charakter kobiecej literatury. Dużo tu emocji, opisów strojów i wrażeń związanych z ciążą i porodem. Poza tym autorka, w krótkiej, bo zaledwie niespełna 130-sto stronicowej książce przedstawia tło historyczne Europy XVII wieku, ale też pozycję i rolę królowych na dworze polskim.  Jedyne co mogę zarzucić autorce, to fakt, iż opowieść jest tak krótka. Można było by się pokusić o połączenie faktów i fikcji literackiej przy tej niezwykłej osobie, jaką była Królowa Cecylia Renata. To ona zaczęła przejawiać bunt, jako żona króla, która chciała mieć więcej do powiedzenia niż tylko pięknie wyglądać i rodzić potomków. Oczywiście jest to zaznaczone w książce, jednak zbyt mało wyraźnie. 

Książkę polecam, nie tylko dla miłośników historii, ale tym co lubią dobrą literaturę.