OKRUTNY SZCZYT - KOBIETY NA K2

OKRUTNY SZCZYT – KOBIETY NA K2

JENNIFER JORDAN

Wyd. Dolnośląskie 

Publicat S.A. 

Poznań 2016

Ilość stron: 391

ISBN: 978-83-271-5514-6

Ocena (subiektywna): 5/5

      Dawno nie czytałam tak dobrej książki o tematyce górskiej. Tutaj mamy do czynienia nie tyle z jedną wyprawą na konkretny szczyt, co w zasadzie z kilkoma wyprawami na drugą górę świata. Ale oprócz wypraw na tytułową K2, autorka też opisuje wyprawy na inne, równie fascynujące szczyty. Jednak tematem dominującym są kobiety i ich kariery górskie. Autorka opisuje wyprawy, ale również przedstawia pokrótce biografie pięciu kobiet, które były na tyle zmotywowane i silne, aby wbrew przeciwnościom, stanąć na szczycie jednej z najgroźniejszych gór. Należą do nich:  Wanda Rutkiewicz, Liliane Barrard, Julie Tullis, Chantal Mauduit, Alison Hargreaves.  Książka w dużej mierze poświęcona jest działalności wspinaczkowej naszej rodaczki, Wandy Rutkiewicz, bo to ona jako pierwsza zdobyła tytułowy szczyt, ale też jako jedna z niewielu miała ogromne sukcesy i zasługi w świecie wspinaczkowym.  ”Była bardzo niekonwencjonalną kobietą w bardzo konwencjonalnych czasach, a jak na polskie standardy niczego jej nie brakowało”.  Czasy były nie sprzyjające. Ustrój polityczny w Polsce powodował, że ludzie poszukiwali odskoczni od codziennej szarości.  Pojawiające się sukcesy męskiej ekipy wspinaczy stanowiły zadowolenie dla Partii Politycznych, które z chlubą promowały osiągnięcia polaków na arenie międzynarodowej. Ten sam czynnik spowodował, że w tym jakże hermetycznym świecie, pojawiły się kobiety. Początek był niezmiernie trudny, tym bardziej, że mężczyźni nie tolerowali kobiet, a często podkładali jedynie kłody, aby nie prześcignęły mężczyzn na szczytach. W trudnym okresie, kobiety zaczęły torować swoje ścieżki w świecie gór. Szowinizm jaki panował w górach, nie pomagał wcale. Jednak kobiety z zawzięciem udowodniły, że mimo przeszkód są w stanie dorównać, a niekiedy prześcignąć osiągnięcia mężczyzn. Wiele lat trwało, zanim mężczyźni, zarówno wspinacze jak i szerpowie zaczęli akceptować pierwiastek żeński na szlakach. Wanda Rutkiewicz, mimo niechęci przeciwnej płci stała się legendą za życia. Jej osiągnięcia, uroda i talent doprowadziły ją do ogromnego sukcesu. ” …jej miłość do gór zrodziła się z czystego talentu i sposobności…”. 

     Autorka przedstawia w książce biografie pięciu kobiet. Od ich dzieciństwa, po przez krótkie opisy ich dokonań górskich. Większość z tych opowieści, przepełnione jest emocjami jakie towarzyszyły bohaterkom w czasie zmagań z przeciwnościami jakie stawały im na drodze w dążeniu do wymarzonych celów. Niektóre z nich, aby osiągnąć marzenia poświęcały rodzinę, życie osobiste, chwytały się najrozmaitszych zajęć. A wszystko to, aby móc wyruszyć w podróż, gdzie siła charakteru i odwaga to nie wszystko by przetrwać.

   Książka poruszająca, bardzo ciekawie napisana. Nie ma tu zbędnych przydługich opisów, każda historia nawiązuje do poprzedniej, aby walka o pozycje kobiet na szczytach była ich wspólną drogą, nie tylko jako jednostki. Autorka swoje biografie opatrzyła w zdjęcia pozyskane z archiwów prywatnych bliskich osób, które znały bohaterki książki. Dodatkowo wiele cytatów, wypowiedzi osób znających bohaterki sprawia, że czytane wydarzenia stają się dla czytelnika jeszcze bardziej interesujące. Część wypowiedzi oznaczone kursywą, to wypowiedzi zasłyszane przez autorkę, ale nie potwierdzone przez autora.  Książka niezwykle poruszająca i interesująca. Polecam wszystkim tym, którym środowisko górskie nie jest obce oraz tym którzy chcą poczytać o walce kobiet, które dążyły do wytyczenia swoich ścieżek w męskim świcie.