BESTIA

BESTIA

Magda Omilianowicz

Wyd. Od Deski Do Deski

Warszawa 2016

Ilość stron: 276

ISBN: 978-83-65157-77-5

Ocena (subiektywna): 4+/5

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Od Deski Do Deski

 To już czwarta książka wydawnictwa z Serii na F/Aktach.

              Tym razem mamy do czynienia w książce między innymi z problemem, któremu będziemy zmuszeni dopiero stawić czoła już w niedługiej przyszłości. W 2019 roku wychodzi na wolność morderca, wampir, zbrodniarz. Jednym słowem Bestia. Ale jest też człowiekiem, o czym pisze autorka.  Bynajmniej, nie jest to opowieść, aby zrozumieć dlaczego stało się tyle nieszczęść przed ćwierć wiekiem. Z jednej strony czasy wydają się odległe, jednak z drugiej zaś strony przeszłość puka do bram więziennych z zapytaniem „co dalej?”. I to pytanie najczęściej pada w książce. Książka ta, to relacja, w pewnych fragmentach rekonstrukcja wydarzeń, w których czynny udział brał Leszek Pękalski. To on jako młody człowiek, z lekkim upośledzeniem umysłowym zagubił się w życiu. Przerzucany z jednego ośrodka do drugiego, nie został właściwie zdiagnozowany, a tym bardziej nikt nie rozpoznał w nim zagrożenia. Matka wraz z babką, alkoholiczki nie przejmowały się jego losem. Wielokrotnie krzywdzony i poniewierany szukał swojego miejsca na ziemi, ale przede wszystkim poszukiwał żony. Jednak jego specyficzna osobowość i wygląd nie zachęcały nikogo do przebywania w jego obecności. Sam, opuszczony, zaczął kierować się w życiu zwierzęcymi żądzami,  jak pisze autorka:

Leszek Pękalski wciąż domaga się od otoczenia współczucia, mimo że sam nie odczuwa litości. Ale czy to jest jego wina?  Wiedząc o tym, że ma zmiany organiczne w centralnym układzie nerwowym, w tym także w płatach czołowych, czy można go winić za brak empatii i za to, że zawsze najważniejsze w jego życiu było zaspokojenie jedynie podstawowych, najprostszych, zwierzęcych potrzeb? Zdobyć pożywienie, znaleźć legowisko i zaspokoić popęd seksualny. Postępował jak zwierzę, nie jak człowiek. Sądzę, że czyny, których się dopuścił się, są mu zupełnie obojętne. Najważniejsze zawsze było i jest jego dobro.

      Jego chęć posiadania żony, były zdominowane żądzą uprawiania seksu, co w konsekwencji doprowadziło do tak wielu tragedii.          

    Autorka przez wiele lat przeprowadziła mnóstwo rozmów, wywiadów, zarówno ze świadkami, rodzinami ofiar jak i z samym oskarżonym. Szalenie czasochłonna praca umożliwiła autorce na odtworzenie wielu sytuacji, w których oskarżony był sam na sam z ofiarą. Udało się jej to, czego nie była w stanie dokonać ówczesna milicja, a później policja. Autorka opisując studium zła, jakim jest życie Leszka Pękalskiego przywołuje temat, zarówno ten z przeszłości, ale też przyczynia się do otwarcia dyskusji, na temat osób skazanych przez poprzedni system na najwyższy wymiar kary,do których zalicza się również Leszek Pękalski, a którym w wielu przypadkach kara kończy się w niedługim czasie. 

     ”Bestia” to dramatyczna opowieść o człowieku, który przez wiele lat kierując się własnym dobrem czynił wiele zła. Przez długie lata był nieuchwytny przez organy ścigania. Nie znajdował się nawet w kręgu podejrzanych. Dramat jest podwójny. Po dokonaniu blisko  67 morderstw, skazany został tylko za jedno. Dodatkowo jego kara kończy się w niedługiej przyszłości, a terapia i resocjalizacja nie rokują na poprawę. Autorka głośno pyta „Co Dalej?”