BARCA. ŻYCIE, PASJA, LUDZIE.

BARCA. ŻYCIE, PASJA, LUDZIE.

Wydanie II

Jimmy Burns

Ilość stron: 496

ISBN: 978-83-7924-560-4

Ocena (subiektywna): 5-/5

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu SQN

To druga biografia sportowa wydawnictwa SQN, którą zdecydowałam się przeczytać (pierwszą była historia Stevena Gerarda) Szczerze powiem, że miałam obawy, ale do przeczytania zmotywował mnie mąż, który po lekturze rozpływał się w zachwycie stwierdzając – to najlepsza książka o tematyce sportowej jaką czytałem.

Zabrałam się, nie bez obaw to lektury książki, która obrosła legendą przed swoim wydaniem. Po przeczytaniu mogę powiedzieć – podpisuję się pod słowami męża obiema rękami.  Oczywiście jak w książce o sporcie opisane są upadki po porażkach, wzloty po zwycięstwach, ale mnie w tej książce urzekła inna rzecz – ludzie związani z klubem na dobre i na złe. To historia kibiców tzw. Cules (hiszp. Tyłek) związanych z FC Barcelona od pokoleń , ludzi rządzących klubem i piłkarzy o wielkich nazwiskach – a takich w Barcelonie nigdy nie brakowało. W książce ustami kibiców autor opowiada o podłożu konfliktu między Katalonią a Hiszpanią. Opisuje klub, który na przestrzeni lat stał się potęgą zbudowaną przez ludzi, dla których ten klub stał się sensem życia.

Dziś Barcelona to olbrzymie przedsiębiorstwo sportowe. Przedsiębiorstwo, które w komercyjnym świecie jest nadal wierne swoim ideom, które nie zapomina, że FC BARCELONA to przede wszystkim ludzie z pasją, dla których ten klub to całe życie.

Książkę mogę polecić każdemu. Książka napisana barwnym językiem, można powiedzieć namalowana emocjami, przeżyciami i wspomnieniami ludzi – tymi anonimowymi z krzesełka stadionowego oraz tymi z pierwszych stron gazet. Tych drugich, ludzi ze świecznika autor przedstawia  w tym mniej oficjalnym świecie.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć dlaczego kibiców FC Barcelona nazywa się Cules sięgnij po książkę BARCA. ŻYCIE,PASJA,LUDZIE – szczerze polecam. Kawał dobrej literatury faktu.