WOJCIECH KOSSAK. OPOWIEŚĆ BIOGRAFICZNA

WOJCIECH KOSSAK. OPOWIEŚĆ BIOGRAFICZNA

Maja i Jan Łozińscy

Wyd. PWN

Warszawa 2016

Ilość stron: 241

ISBN: 978-83-01-18572-5

Ocena (subiektywna): 5+/5

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu PWN

   Nie da się ukryć, że to jedna z lepszych książek jakie czytałam w tym roku. Książka ta to wyborne studium epoki, ale też samej osoby Wojciecha Kossaka. 

      Wojciech Kossak jako słynny, polski malarz to wytworny dżentelmen. Nieodzowny kapelusz, zadbany wąs, czysta koszula, nienaganne maniery, a wokół mnóstwo pięknych kobiet. Jego potrzeba życia na wyższym poziomie, mimo trudnych czasów, doprowadziła go na sam szczyt. Wielokrotnie z niego spadał. Ale nigdy się nie poddał. Marzył o luksusach, które stały się jego codziennością. 

   To książka oparta w dłużej mierze na pozostawionej przez artystę korespondencji. Pisał często i dużo. Jednak autorzy nie stworzyli dzieła epistolarnego. To raczej opowieść, która oparta jest na wiedzy zaczerpniętej z listów, niż cytowanie ich. Powoduje to, że książka jest niezmiernie ciekawa. Autorzy pokusili się o wiele cytatów z listów, jednak nie przytłaczają one, a każdy fragment jest omówiony i opisany w tekście. Z opowieści tych wiele można wyczytać o tle społeczno obyczajowym oraz kulturalnym XIX oraz XX wieku. Kossak z racji zawodu wiele podróżował, ale również bywał, dzięki czemu pozostała duża dawka wiedzy o świecie tamtych czasów. Malarz dużą część czasu mieszkał w Wiedniu, Paryżu czy w Berlinie. Cierpiał wówczas z biedy. Nie stać było go na podstawowe potrzeby, a wciąż marzył o luksusach, o których pisywał do żony, która pozostała w Polsce wraz z  dziećmi. To ona początkowo utrzymywała swojego męża, przesyłając mu potrzebne pieniądze. Artysta nigdy jednak nie zwątpił w swój talent i możliwość osiągnięcia sukcesu.

    Książka to zbiór informacji chronologicznie uporządkowanych od narodzin artysty aż po jego śmierć. Autorzy również zaopatrzyli opracowanie zarówno w zdjęcia miejsc o których jest mowa, osób, które miały wpływ na artystę oraz zdjęcia kilku jego obrazów. Nie jest to typowa biografia, jednak dbałość o szczegóły powoduje, że książka jest bardzo ciekawa i wciągająca, nawet dla osób, które na co dzień nie mają do czynienia z malarstwem.  

Ogromnie polecam. Książka warta uwagi