NIEMOWA

NIEMOWA

Michael Hjorth, Hans Rosenfeldt

Wyd. Czarna Owca

Seria Czarna

Ilość stron: 456

ISBN:  978-83-8015-009-6

Ocena (subiektywna): 5-/5

             Pewnego dnia, w spokojnym jak dotychczas Torby dochodzi do makabrycznej zbrodni. Mała dziewczynka odkrywa w domu u sąsiadów zamordowaną Panią domu. Gdy wkracza policja, okazuje się, że w domu jest więcej ofiar. Cała rodzina w składzie dwojga dorosłych i ich dwoje dzieci została brutalnie zamordowana. Po śladach, śledczy dochodzą do wniosku, że napastnik działał z premedytacją, a na domiar tego wszystkiego, ślady świadczą, że napastnik znał rodzinę. Sprawa wydaje się niezmiernie trudna, gdyż dom oddalony jest od zabudowań i brakuje  świadków zdarzenia. Nikt nic nie widział, ani nie słyszał. Jedyny potencjalny podejrzany, okazuje się, również zostaje zabity z tej samej broni, z której zabito całą rodzinę Carlstenów. 

                Sprawa jest na tyle trudna, że śledczy wielokrotnie pojawiają się w miejscu zbrodni. Po pewnym czasie okazuje się, że przynosi to skutek. Ślady krwi pozostawione na podłodze naprowadzają policję na jedynego świadka, jakim jest mała Nicol, kuzynka zamordowanych dzieci. W dniu tragedii, odwiedzała swoją rodzinę, o czym nie wiedział morderca, stąd udało jej się zbiec i schować. Ślady na które wpadli śledczy prowadzą ich do lasu. Ale tutaj też się urywają. Zaczyna się walka z czasem. Muszą odnaleźć dziewczynkę, zanim uczyni to zbrodniarz. Tym bardziej, że gazety nie dają spokoju, publikując najmniejszy szczegół z tak szokującej zbrodni. Czy uda się im odnaleźć dziewczynkę i nakłonić ją do zeznawania? Czy rozwiąże to sprawę? Co innego stanie na drodze do rozwiązania zagadki brutalnego morderstwa? 

              Niemowa, to czwarta część  z serii o Sebastianie Bergmanie. Nie czytając zarówno wcześniejszych, ani późniejszych części, śmiem twierdzić, że szybko muszę nadrobić zaległości. Książkę czyta się wyjątkowo przyjemnie. Nie nudzi, nie ma zbędnych, nieprawdziwych zwrotów akcji, które przytłoczyły by czytelnika. Język jest barwny, ciekawy, co pozwala czytelnikowi wgłębić się w akcje na całego. Trudno wręcz oderwać się od książki. Każda postać jest dopracowana, zwłaszcza w sferze psychologicznej. Główny wątek książki to akcja kryminalna. Aspekt społeczny czy obyczajowy są zepchnięte na margines. Jednak nie umniejsza to książce w żaden sposób. Dodatkowo ciekawe, niekiedy zaskakujące zwrotu akcji, powodują u czytelnika wypieki na twarzy i szybsze bicie serca. Druga część książki nie pozwala od siebie odpocząć. 

                 Szczerze polecam książkę. A sama na pewno sięgnę po wcześniejsze i późniejsze częśći