CZCIJ OJCA SWEGO

CZCIJ OJCA SWEGO

Ela Sidi

Wyd. Smak Słowa

Sopot 2016

Ilość stron: 310

ISBN: 978-83-64846-65-6

Ocena (subiektywna): 4/5

Za egzemplarz dziękuję Business & Culture

  Czasy PRL-u to czasy bezbarwne, smutne i pełne poszukiwań. Podobnie jest z tą książką. Tym razem lata pustych półek, kolejek i kupowania na kartki widziane są oczyma dziecka. Jest nią mała Ania. Do faktu, iż urodziła się w ciężkich czasach, dochodzi dodatkowo okrucieństwo i bezwzględność ojca alkoholika. To on niejako wytycza rytm dnia. Moment, gdy ojciec pracuje i nie ma go w domu to chwile spokoju. Jednak są też takie chwile, gdy trzeba się bać i schodzić ojcu z drogi. Razem z bratem, Ania doznaje kolejnej tragedii. Umiera im matka po porodzie trzeciego, niechcianego dziecka. A czy ona była chciana? Czy jest kochana? Może miłość w ogóle nie istnieje? 

      Nieustający strach i poczucie winy są nieodłącznymi towarzyszami Ani. Nikt inny jej nie lubi. W szkole wytykają ją palcami, nie chcą się z nią bawić. A mimo tego jest wzorową uczennicą. Lubi czytać książki, bo tylko to jej zostało by zapomnieć o otaczającym ją świecie. Z czasem jest tylko gorzej. Ojciec przepija większość wypłaty, a ona razem z bratem nie mają co jeść. Do tego noce stają się coraz bardziej przerażające.

         Autorka książki to założycielka i prowadząca znanego bloga o Izraelu „Gojka z Izraela”. Jest cenioną i nagradzaną tłumaczką i publicystką. W książce „Czcij Ojca Swego” porusza tak wiele y=trudnych tematów, że tak naprawdę to materiał na kilka tomów.

      Po pierwsze, autorka przedstawia świat oczyma małej dziewczynki. Nie jest to jednak dziecinny, czy infantylny obraz. Wiele w nim emocji, ale też rzeczywistości obdartej z kolorów. Bohaterka książki nie koloryzuje, nie wyolbrzymia, ani nie umniejsza w swoich opisach. Przedstawia rzeczywistość PRL-u w całej okazałości. Często opisując wydarzenia nie rozumie ich. Nie wie dlaczego się umiera  i na jak długo. Nie wie również dlaczego ludzie krzywdzą innych, a może to co czynią to nie jest krzywda. Jej poczucie strachu jest ogromne, ale nie ujawnia tego nikomu. Zostaje z tym sama. Szybko musi wydorośleć. Stać się dojrzałą.

    Kolejne bolesne tematy poruszane w książce to alkoholizm, przemoc fizyczna oraz przemoc seksualna. Jest ona mocno i dobitnie przedstawiona w książce. Autorka nie szczędzi czytelnika w opisach brutalnych zachowań dorosłych. Dobitnie, bezpośrednio atakuje czytelnika przemocą, dzięki czemu książka staje się tak mocna w przekazie. 

       ”Czcij Ojca Swego” to zapis realiów Polski Ludowej widzianych oczyma dziecka. Jednak to również obraz koszmaru jakie przeżywają dzieci niepełnych rodzin, gdzie brakuje matki oraz panuje alkoholizm. To trudna i bolesna opowieść, a przez to ważna. To próba zwrócenia uwagi na problem alkoholizmu, przemocy. które dziś również obecne są w wielu rodzinach. A krzywdy zaznane w dzieciństwie, zostają w człowieku na zawsze.