UCZEŃ

UCZEŃ

Michael HJORTH,  Hans ROSENFELDT

Wyd. Czarna Owca

Warszawa 2015

Ilość stron: 579

ISBN: 978-83-7554-385-8

Ocena (subiektywna): 5/5

     

    Sztokholmską rzeczywistość dopada seria brutalnych morderstw. Ofiarami okazują się kobiety. Początkowo, mimo usilnych starań śledczych, trudno określić co łączy ofiary i kto jest sprawcą. Jedyne co oficerowie policji wiedzą, to tylko to, co zastają na miejscach zbrodni. Każda z kobiet ma podcięte gardło, ubrana jest w koszule nocną, a ręce związane ma pończochami. Wiedza ta jednak nie pozwala ustalić zbrodniarza. Sprawa tym bardziej staje się skomplikowana, że w taki sam sposób przed kilkoma laty mordował inny seryjny morderca. Pozostaje on jednak w odosobnieniu, bez możliwości kontaktu z nikim z zewnątrz. Tu pojawia się pytanie – czy nowy morderca to naśladowca osadzonego? A może w jakiś sposób kontaktuje się z więźniem i uczy się od niego sposobu dokonywania zbrodni?  

   Z czasem, po wielu trudnościach, policyjny psycholog, specjalista od seryjnych morderstw, Sebastian Bergman dołącza do ekipy śledczej. Szybko odkrywa co łączy mordowane kobiety, jednak osobiste sprawy nie pozwalają mu grać w otwarte karty. Co takiego kryje za sobą policyjny psycholog? Kto staje się ofiarą? Czy ekipa śledcza zaakceptuje psychologa w swoich szeregach? 

   To druga książka z serii o psychologu Sebastianie Bergmanie. Policyjny psycholog przedstawiony jest tu jako specjalista w swoim zakresie, ale również jako kobieciarz. To on przyciąga spojrzenia kobiet, umie z nimi flirtować, ale też wie jak sprawić by kobiety zapamiętały go na dłużej. Nie zawsze pozytywnie. Poza głównym psychologiem, autorzy wykreowali postać seryjnego mordercy, osadzonego w więzieniu, którego w zasadzie czytelnik poznaje od samego początku. Podobnie jest z drugim mordercą. Pojawia się on już na samym początku książki. Wiemy co planuje, co myśli, lecz nie wiadomo kim jest z imienia i nazwiska. Zabieg ten jest dość atrakcyjny w powieści. Czytelnik szybko poznaje świat ściganego i ścigających, mimo, że nie ujawniana jest tożsamość wszystkich pojawiających się postaci. Powoduje to, że świat kreowany przez autorów jest dopracowany i przemyślany w każdym szczególe. Akcja książki jest wartka od samego początku, aż po ostatnie strony. Autorzy nie dają czytelnikowi chwili wytchnienia, mimo, że potencjalny morderca, wydaje się jak gdyby już dawno został osadzony w więzieniu, co nie powinno wzbudzać tak dużych emocji. Jednak kunszt jakim wykazują się autorzy w kolejnym już tomie, powoduje, że krew szybciej płynie, myśli galopują, aż trudno oderwać się od lektury. 

Książka ta, to kolejny tom bardzo dobrej literatury kryminalnej. Z wielką przyjemnością polecam ten tom, jak i kolejne.