TATUAŻ Z TRYZUBEM

TATUAŻ Z TRYZUBEM

Ziemowit Szczerek

Wydawnictwo Czarne

Wołowiec 2015

Ilość stron: 319

ISBN: 978-83-8049-177-9

Ocena (subiektywna): 4/5

Za egzemplarz dziękuję Księgarni pp

       Z autorem wyruszamy w podróż na wschód, na Ukrainę. Na tę Ukrainę, której jeszcze nie było, wynurzyła się po upadku bloku wschodniego. Jej rejony niegdyś radzieckie i polskie, od razu stały się Ukrainą. Każdy kawałek Ziemi stał się własnością Ukraińców. Wszystko zostało pomalowane w barwy narodowe, aby nikt nie miał wątpliwości, gdzie się znajduje. Stare wiaty przystankowe, ogrodzenia, nawet samochody zostały przemalowane na żółto i niebiesko.   Gdzie tylko się da, mieszkańcy umieszczali tryzub, w imię potęgi Ukrainy. Jednak nie cały kraj mówi jednym głosem. Są i tacy, którzy do dziś z rozrzewnieniem spoglądają na te czasy, gdy władze Rosji panowały i rządziły tym rejonem. Do dnia dzisiejszego nie wyzbyli się rosyjskości. Gdzieniegdzie, spod farby żółtej i niebieskiej wystaje kolor czerwony. Czasami częściej słychać język rosyjski, a nie ten właściwy, ukraiński. 

        Autor przemierzając Ukrainę, w czasie pokoju oraz w czasie niedawnej wojny, przygląda się mieszkańcom. Tym którzy mocno, z całych sił chcą zaznaczyć swoją obecność w Europie. Książka ta pozwala poznać Ukrainę w całej rozciągłości, ale również spojrzeć na Polskę z perspektywy. Niegdyś polskie tereny, stały się  miejscem, gdzie ludzie walczą o swoją tożsamość. Autor z dystansem przedstawia opinie mieszkańców Kijowa, Lwowa i innych miejscowości. Część z tych opowieści to mity, zasłyszane od starszych mieszkańców. Część z tych opowieści dotyczą Polski oraz polskości. Autor opisując w książce zasłyszane historie, stara się zachować porządek i ład. Jednak wołanie o wolność, która wpisana jest w życiorys Ukrainy nie pozwala autorowi na spokój. Dzikość i zew wolności Ukraińców burzą cały porządek. Kraj ten jest przedstawiony przez autora jako piękne, niezwykłe miejsce, jednocześnie jako miejsce zapomniane przez resztę Europy. Kraj zacofany, mało rozwinięty, mimo wielkiemu potenciałowi. Książkę odbiera się jako reportaż z podwórka, gdzie mieszkańcy nic nie ukrywają, nie koloryzują. Przedstawiają swoje wyobrażenie niczym gawędę. Dzięki temu na pierwszy plan wysuwa się człowiek jako jednostka. Polityka, władza i pieniądze w opowieści autora nie grają już tak ważnych ról. Autor przytacza również historie, zwłaszcza terytorialną rejonu. Lecz najważniejszy i tak staje się człowiek i to co ma sobą do powiedzenia.

          Książka ważna i godna uwagi. Ziemowit Szczerek w dosadny sposób, często przeklinając, analizuje i opisuje zastaną rzeczywistość. Jego styl jest dosadny i przenikliwy, jednak to składowe, które pozwalają czytelnikowi samemu wyrobić sobie własne zdanie na wiele tematów. 

Szczerze polecam. 

Książkę polecam w atrakcyjnych cenach na: pp