CRACOVIA ZNACZY KRAKÓW. HISTORIA W PASY.

CRACOVIA ZNACZY KRAKÓW. HISTORIA W PASY.

Tomasz Gawędzki

Wyd. SQN

Kraków 2016

Ilość stron: 448

ISBN: 978-83-7924-639-7

Ocena (subiektywna): 4/5

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu SQN

                Kolejna książka o historii futbolu. Tym razem autor Tomasz Gawędzki przenosi nas w czasie do początków futbolu w Polsce, a konkretnie do Krakowa.Tematem książki jest historia Cracovii klubu o historii bogatej przeplatanej wzlotami i upadkami. Podobnie jak z książką o FC Barcelona (którą recenzowałam tutaj :link) historia Cracovii to przede wszystkim ludzie z klubem związani na dobre i na złe.  Dzięki autorowi możemy poznać największe persony kluby m in Józef Kałuża, Józef Lustgarten, Leon Sperling, Karol Kossok, Andrzej Turecki i wielu innych.

Autor bardzo obrazowo przekazuje obraz meczy rozegranych przez Cracovię popierając opisy notkami prasowymi. Książka obfituje w fakty, które dla pasjonatów historii futbolu są nie lada smaczkiem. Dużą część autor poświęca historii przed przejęciem klubu przez profesora Filipiaka, jednak temat Comarchu w moim odczuciu jest wyczerpany wystarczająco.

Uważam, że autor wystarczająco wyczerpał temat, skupił się głównie na futbolu. Tragiczne wydarzenia historyczne takie jak II wojna światowa to tylko tło dla piłki nożnej, która ma być głównym tematem książki.

Jeżeli pasjonuje was historia futbolu, chcecie poznać trenera Pasów, który pracował w FC Barcelona, zapraszam do lektury książki.