PRZEZ MORZE

PRZEZ MORZE

Z Syryjczykami do Europy

Wolfgang Bauer

Wydawnictwo Czarne

Wołowiec 2016

Ilość stron: 144

ISBN: 978-83-8049-233-2

Ocena (subiektywna): 5-/5

Za egzemplarz dziękuję Księgarni internetowej pp

 

 

            Syria od kilku lat istnieje w kawałkach. Europa patrzyła przez lata na jej powolne umieranie. Spadające bomby, strzelania, wojsko, przemoc i gwałty. To wszystko stało się codziennością dla Syryjczyków współczesnego świata. Europa nie chciała się wtrącać, popełniać błędu. Wszystko to doprowadziło do masowych ucieczek ludzi z terenów zagrożonych. Ucieczek do miejsc, gdzie można było by nie martwić się o kolejny dzień, o przetrwanie. Wielu z tych ludzi zmuszonych zostało do wyruszenia w podróż życia, w niewiadome, gdzie po drodze zostali uwięzieni, zaatakowani, ograbieni czy nawet oszukani. Ale wszystko w imię lepszego jutra. Często będąc osobami wykształconymi, o dobrej pozycji życiowej, stali się poniewierani, lekceważeni. Jednak nikt nie zniechęca się, nie poddaje. Większość z uciekinierów to mężczyźni, którzy jako głowy rodziny pragną zapewnić lepszy byt swoim rodzinom. To oni przecierają szlaki w Europie, by móc za jakiś czas ściągnąć pozostałą część rodziny. Ale czy na zawsze? Czy wrócą kiedyś „do siebie”? Czy odzyskają swoje miejsce na ziemi, w kraju, gdzie żyli od pokoleń?

                     Autor wraz z fotoreporterem postanawiają przeobrazić się w uchodźców, by móc przebyć wraz z prawdziwymi uchodźcami szlak, jaki pokonują ludzie ku wolności. W tym celu oboje zmienili tożsamość, zapuścili brody i postanowili poszukać kontaktu, który pomoże im przerzucić ich przez morze do Europy, a najlepiej do Niemiec, gdzie istnieje szansa na nowe, lepsze życie. Autorzy książki pochodzą z Niemiec, dlatego nie mogą się ujawnić, jedynie bohaterowi swojej książki zdradzają prawdę o sobie. To Amar z Kairu. Inni emigranci pochodzą z Syrii, Somalii, Erytrei i pragną życia w lepszych warunkach. Demokratyczne rządy, które powstały w tych krajach po upadku dyktatur, nie radzą sobie, doprowadzając społeczeństwo do krwawych demonstracji, ucisku i  dramatycznych sytuacji jak ucieczki. Napięcia eksplodują.  Dlatego ludzie za wszelką cenę szukają lepszego życia.  Autorzy książki, wraz z Amarem i kilkoma innymi mężczyznami wyruszają w podróż, gdzie wszystko staje się wielką niewiadomą. Chaos, wielka niewiadoma, napięcie, strach stają się nieodłącznym elementem przeprawy. Nikt nic nie wie, jedynie w odpowiednim momencie pojawi się człowiek, który pomoże im przedostać się na statek, który podejmie próbę dostarczenia ich na wody terytorialne Europy.  Autorzy uczestniczą w przeprawie, płacą duże kwoty, by móc wraz z uchodźcami przebyć trudną drogę. Jednak sprawa staje się skomplikowana. Godziny wydłużają się. Niewiedza narasta.

                       Autorzy podejmując się trudnego zadania, wzięli udział w przeprawie przez morze, by móc jako naoczni świadkowie udokumentować etapy przeprawy. Przedstawiają, prawdziwy, dramatyczny obraz ludzi szukających wolności. Obrazy, które dochodzą do nas z pierwszych stron gazet i telewizji pokazują jedynie jednostronną wizję zagrożeń dla Europy. Autorzy chcieli przedstawić drugą stronę dramatu współczesnej emigracji. Dlatego jest to niezmiernie ważna książka w debacie o emigrantach. Ich los, ich dramaty i często brak wyboru doprowadza ich do tak niebezpiecznych decyzji, jakim są ucieczka, która niejednokrotnie kończy się dramatycznie. Większość z uciekinierów to osoby wykształcone, posiadające rodziny, ale zmuszone zostały do porzucenia wszystkiego by móc godnie żyć. Europa przygląda się temu wszystkiemu, pozwalając na dramat tysięcy rodzin.

                         Polecam książkę, gdyż bardzo dobrze się ją czyta, a jest niezmiernie ważna w debacie o problemie, który coraz mocniej dotyka Europę.

Książka w atrakcyjnej cenie do nabycia na stronie księgarni internetowej pp