STASI I DZIECKO

STASI I DZIECKO

David Young

Wydawnictwo Marginesy

Warszawa 2016

Ilość stron: 366

ISBN: 978-83-65282-95-8

Ocena (subiektywna): 4/5

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu Marginesy

              Akcja książki osadzona w 1975 roku w rejonach Muru Berlińskiego, gdzie zostaje znaleziona pierwsza ofiara śmiertelna. Jest nią młoda osoba, którą trudno zidentyfikować ze względu na zmasakrowane ciało. Do akcji wkracza Karin Muller, wraz z zastępcą, którzy to mają za zadanie doprowadzić śledztwo do końca. Sprawa jednak z czasem komplikuje się jeszcze bardziej.  Odpowiedzi nie przybywa, a nowe pytania coraz bardziej zaczynają się piętrzyć. 

              Autor wykreował swoich bohaterów nie pomijając atmosfery Niemczech lat 70-tych. Do tego wartka, ciekawie skonstruowana akcja, powodują, że trudno oderwać się od książki. To powinno przekonać do sięgnięcia po tę książkę. Na dodatek misternie stworzona intryga, powoduje, że książka jest warta poznania. Główna bohaterka to młoda inteligentna kobieta, która oddana swojej pracy, przesiąknięta jest ideologią Wschodnich Niemiec. Jej prywatne życie, w pełni kontrolowane przez władze Państwowe nie należy do szczęśliwych. Życie w ciężkich czasach, powoduje, że musi być czujna w każdym momencie. Nie może pozwolić sobie na potknięcie, gdyż zostanie to wykorzystane przez władzę. Dodatkowo cały czas jest nieświadomie manipulowana przez zwierzchników. A życie prywatne zamienia się z czasem w jeszcze większy koszmar. Nie może nikomu ufać ze swoich współpracowników, a sprawa śledztwa nie porusza się do przodu mimo wielu wysiłków. Paranoja systemu komunistycznego przybiera na sile. 

          David Young poza dobrym kryminałem, stworzył książkę, w której bohaterowie poza kryminalną intrygą są świadkami życia w komunistycznych realiach Niemiec. Dzisiaj jest to nie do pomyślenia, jednak autor chroni przed zapomnieniem czasy, które dla wielu były latami młodości, dzieciństwa. Czasy te były ciężkie, mimo, że już odległe. Dzięki takim książkom o historii można uczyć się nie tylko z podręczników. Polecam książkę jako dobry kryminał, ale też jako lekcję historii.