MĄDRZEJ SZYBCIEJ LEPIEJ

MĄDRZEJ SZYBCIEJ LEPIEJ

Charles Duhigg

Wydawnictwo PWN

Warszawa 2016

Ilość stron: 434

Ocena (subiektywna): 5/5

 

Za egzemplarz dziękuję Wydawnictwu PWN

 

                  Wiele było już książek na rynku wydawniczym traktujących o poprawie zarządzania swoimi celami, planami czy czasem. Ta książka jednak jest inna niż wszystkie. Nie ma tu recepty na poprawę swojej wydajności. Autor nie proponuje ćwiczeń, które należy stosować codziennie by poprawić swoją efektywność. Tym razem autor przedstawia jedynie ogrom wiedzy w zwięzły, acz bardzo przystępny sposób. Książka, mimo, że tłumaczona jest z amerykańskiego, odzwierciedla realia zastane w Europie i Polsce. To jedna z lepszych o ile nie najlepsza książka o samokształceniu i poprawianiu swoich niedociągnięć, jaką kiedykolwiek czytałam.Szczerze polecam.

          Książka jest napisana w bardzo przystępny sposób, mimo, że w wielu przypadkach autor powołuje się na dane naukowe i liczbowe. Ilość ich jednak nie przytłacza. Każdy z rozdziałów zaczyna się od przykładu zaczerpniętego z życia. Często są to przykłady dotyczące człowieka jako jednostki. Jednak autor obserwacje swoje dokonywał na większych grupach. Za przykład służą chociaż by służba zdrowia, odziały FBA, czy również General Motors i Toyota. Zarządzanie i poprawianie wydajności dotyczy przecież zarówno człowieka jako jednostki, jak również ogromnych korporacji i państwowych instytucji. Autor jednak nie podaje w żadnym rozdziale recepty na poprawę efektywności. Aby to osiągnąć trzeba dużo pracować i chcieć. Ale w dzisiejszej dobie, oprócz ciężkiej pracy i chęci potrzebne jest mądre jego osiągnięcie. Aby tego dokonać potrzebna jest wiedza, którą można uzyskać po przeczytaniu ww książki. Autor zwraca uwagę, iż mądry człowiek chcąc poprawić mądrze swoją wydajność obiera sobie realne cele. Cele te oparte muszą być na metodzie SMART (Specyfic, Measurable, Achievable, Realistic, Timeline) czyli skonkretyzowane, mierzalne, osiągalne, realne i terminowe. W rozdziale o tej metodzie znowu nie ma poleceń, aby zatrzymać się, zastanowić nad swoimi celami mniejszymi i większymi w celu stworzenia swoich map realizacji upragnionych celów. Autor powołuje się jedynie na przykłady z różnych dziedzin życia, gdzie takie plany realizowano, co pozwala czytelnikowi obyć się z różnego typu planami. Nie ma potrzeby zatrzymywania się, zastanawiania nad swoimi celami. Oczywiście jeśli ktoś miał by na to ochotę, nie ma problemu aby to uczynić. Jednak ani autor, ani wydawca nie pokusił się o marnowanie stron na puste strony, gdzie czytelnik miał by wpisywać swoje cele i plany. Może to uczynić w prywatnym notesie. A książka służy jedynie do pozyskania wiedzy na temat jak to uczynić. 

     Poza przykładami metody SMART autor dużą uwagę poświęca Zarządzaniu Kapitałem Ludzkim, Koncentracji, Motywacji, pracy w zespole, decyzyjności. Każdy rozdział poza przykładów z życia zawiera odniesienia do badań naukowych. Natomiast gdyby czytelnik był spragniony pogłębieniu wiedzy, na któryś z wymienionych tematów, po każdym rozdziale zamieszczone są dość obszerne przypisy i źródła skąd autor czerpał wiedzę. 

 Śmiało twierdzę, że to książka dzięki której bardziej się chce. Chce się działąć, ale dzięki lekturze zdobyć można wiedzę, jak swoją chęć mądrze przekuć w czyny. 

Szczerze polecam. Bo to książka zarówno dla osób, które pracują stale nad swoją samorealizacją, ale również dla managerów dużych firm. Wiedza właściwie wyselekcjonowana i uporządkowana, ułatwia odbiór.