PRAWDZIWA KRÓLOWA

PRAWDZIWA KRÓLOWA

ELŻBIETA II, JAKIEJ NIE ZNAMY

Andrew Marr

Wydawnictwo Marginesy

Warszawa 2017

Ilość stron: 423

ISBN: 978-8365-28-20-64

Ocena (subiektywna): 5/5

        Mimo, że tytuł sugeruje opowieść o jednej, znanej całemu światu królowej, to tak naprawdę jej bytność związana jest z szeregiem innych ludzi oraz różnych okoliczności. To opowieść o szeregu różnych osobowości, które miały w mniejszym lub większym stopniu wpływ na ukształtowanie Królowej. Największe znaczenie dla dzisiejszej Królowej miało jej dzieciństwo, które mimo toczącej  się wojny było bezpieczne i szczęśliwe. Wszystko za sprawą mądrego ojca, który w niesprzyjających czasach, ale też w zaskoczeniu stał się królem, a przez to automatycznie Elżbieta stała się potencjalną następczynią tronu.  Rozsądne podejście rodziców księżniczki przyczyniło się, do faktu, że dziewczynka wraz z siostrą ukształtowały się na silne, niezależne kobiety. Co jest odczuwalne do dnia dzisiejszego.

  Książka to opowieść o młodych latach Królowej, ale również o latach dorosłych, o relacjach z politykami, rodzina czy służbą. Autor nie przytłacza faktami historycznymi, choć i ich nie brak, jednak są dozowane w rozsądnej dawce. Zachowana chronologia pozwala czytelnikowi śledzić losy tytułowej bohaterki. K książkę czyta się niczym powieść z historią w tle, a nie jako biografię. Dodatkowo zdjęcia, w przeważającej części samej Królowej z różnych okresów życia umilają spędzanie czasu z lekturą. Miło popatrzeć na Elżbietę jak jeździła na rowerze czy pląsała w zwariowanym tańcu, gdzie sukienka podwiewana jest przez ruch powietrza, a uśmiech nie schodzi z twarzy. Staję się ona na moment zwykłą dziewczyną z sąsiedztwa, by za moment można ja ujrzeć w pełnym majestacie, w koronie, z berłem i wytwornym płaszczu królewskim, czy w momencie, jak rozmawia z wielkimi tego świata.

Dla Miłośników Wielkiej Brytanii to lektura obowiązkowa. A dla reszty warta uwagi historia, która warto mieć u siebie na półce.  Autorowi nie przyświecał cel ujawnienia nowych burzliwych faktów z życia Królowej. To raczej usystematyzowanie i zebranie w jednym tomie faktów z życia królowej. W moim odczuciu, książka ta pokazuję Królową w pozytywnym świetle, tak jak gdyby wbrew wielu medialnym doniesieniom chciano ukazać majestat Królowej w ciepłym, ale nie osłodzonym świetle. Elżbieta to silna, niezależna kobieta, ale tez osoba mająca emocje, ciężkie przeżycia i zadania do wykonania. Książka nie odkrywa nowych faktów, ale jest dobrze napisana.