BYŁ SOBIE KRÓL

BYŁ SOBIE KRÓL

POCZET PIASTÓW

Mariusz Wollny

Zuza Wollny

Wyd. JAMA

Kraków 2016

Ilość stron: 345

Ocena (subiektywna): 6+/5

          To bez wątpienia książka Roku. A przez fakt, że wznowiona została pod koniec 2016, dlatego Książką Roku staje się w 2017.

              Paweł Jasienica swoją „Polskę Piastów” określa jako swobodne literackie opowiadanie o dziejach Polski. Moim skromnym zdaniem, z całym szacunkiem dla kunsztu i talentu Pana Pawła Jasienicy, bardziej swobodnego stylu pisania o historii niż ten prezentowany przez Mariusza Wollnego, trudno szukać wśród autorów książek tegoż gatunku.

             Taki jest BYŁ SOBIE KRÓL – Poczet Piastów. Lekko i przyjemnie zanurza nas w historię Polski w czasach formowania się polskiej państwowości. Początek książki, czyli Księga Pierwsza to legendy znane wszystkim nawet najmłodszym adeptom historii m.in. O Lechu, Czechu i Rusie, Krak i Wanda, Popiel i inne. Późniejsze księgi to już opis dokonań historycznych władców z dynastii Piastów.

               Autor w charakterystyczny dla siebie sposób zgłębia temat bardzo dokładnie, a przy tym serwuje nam go w sposób lekki i przyjemny.  Historyczne fakty, nie są nużące, a daty, które stanowią część każdej książki o tematyce historycznej pojawiają się tylko w konieczności. Najczęściej dotyczą one zaznaczenia momentów narodzin, śmierci, czy okresu panowania. Porywający w książce jest jednak sposób przedstawienia wszelkich wydarzeń. Autor powołując się na cytaty, różnego rodzaju wspomnienia konstruuje w ciekawy sposób dialogi, które jeszcze bardziej przybliżają bohaterów czytelnikowi.  Sprzyja to odczuciu, jak gdyby autor był naocznym świadkiem wydarzeń, a teraz tylko je spisuje i przekazuje czytelnikom. Do tego poczucie humoru, którego nie szczędzi nam autor, powodują, że trudno oderwać się od lektury, nawet tym, którzy z historią stoją na bakier.  Zdolność autora do tworzenia klimatu, wydobywaniu informacji, których na darmo można szukać w podręcznikach, a przy tym bez zanudzania zbędnymi faktami sprawiają, że książkę czyta się niczym powieść przygodową, a nie historyczną.

            Uzupełnieniem wydania II książki są przecudne ilustracje Zuzy Wollny. Oddają one doskonale  klimat książki, styl pisarski autora oraz piękno naszej historii.

                 Dla kogo jest ta książka ? – za pewno ktoś zapyta. Są autorzy, którzy potrafią napisać książkę o matematyce dla humanisty. Według mnie Mariusz Wollny potrafi przekazać fenomenalny, niemęczący, ale ciekawy sposób prawdę historyczną. Czyli książka jest dla każdego. Młodego, starego, inżyniera czy nauczyciela. Śmiało mogła by zostać wykorzystana do nauki historii w szkołach, ale też do pogłębiania wiedzy, jaką uzyskują uczniowie na lekcjach.

Podsumowując – BYŁ SOBIE KRÓL – Poczet Piastów sprawnie zanurza nas w prawdę (i czas) historyczną o początkach Państwa Polskiego. Przeczytałam z wielką przyjemnością nie nie zawiodłam się tym spotkaniem. Szczerze Polecam.