KOBIETA W BIEGU

KOBIETA W BIEGU

Katarzyna Żbikowska-Jusis

Wydawnictwo Galaktyka

Ilość stron: 176

                Wiele powstało do tej pory książek dotyczących biegania. Jeszcze więcej można uzyskać informacji na ten temat w internecie. Jednak ta książka jest inna. Jej ogromną zaletą jest fakt, że pisana jest przez kobietę, a do tego przez polkę. Wiele na rynku jest książek tłumaczonych, zwłaszcza z za oceanu. Tym razem jest to książka z własnego podwórka.

              Autorka skupia się głównie na swoim doświadczeniu, drodze jaką pokonała, by znaleźć się  w obecnym miejscu. Nie daje przykładów treningów, diet czy ćwiczeń. Tego jest pod dostatkiem wszędzie. To raczej opis indywidualnej drogi jaką pokonała by biegi stały się częścią jej życia. Udawadnia  przy tym, że  będąc zwykłą kobietą z codziennymi obowiązkami i problemami jest w stanie znaleźć czas na codzienne bieganie. Bo to ono spowodowało, że zaczęła myśleć nad lepszą organizacją dnia oraz nad lepszą wersją samej siebie. Dzięki temu obecnie będąc mamą potrafi wygospodarować każdego dnia chwilę dla siebie. Oczywiście nie odbywa się  to bez pomocy osób trzecich. Jednak, aby to osiągnąć, zrezygnowała z pożeraczy czasu, którymi dla innych są telewizja, internet czy spotkania towarzyskie służące plotkom.

  Autorka udawadnia, że bycie aktywną kobietą nie jest trudne.  Zaletą książki jest fakt, że pisana była w realiach polskich. Dzięki temu czytelniczki mogą łatwiej identyfikować się z bohaterką i autorką. A głównym przesłaniem autorki jest  motywacja do poprawy własnej wersji i jakości życia poprzez aktywnie z niego korzystanie. Uświadamia czytelnikowi czym fajnym może być bieganie, ale też uzależnia. Ze zwykłego biegania może stać się pasją i chęcią do poprawiania swoich wyników. Co często prowadzi do podróżowania po świecie, aby uczestniczyć w coraz to innym biegu, maratonie czy nawet ultra maratonie. To powoduje, że biegi maja kolejna zaletę. Inną wartością dodaną biegów, o czym pisze autorka są ludzie. Dzięki biegom, wyjazdom można poznać wielu wartościowych ludzi, do czego przekonuje również autorka. Zamiast siedzieć na kanapie plotkując o polityce,  można spędzać aktywnie czas z ludźmi o podobnych poglądach i zainteresowaniach.

     Książkę czyta się dość szybko i przyjemnie. Autorka w przystępny sposób przybliża czytelnikom całe środowisko biegaczy. Nie męczy nadmiarem specjalistycznej terminologii. Nie pozostaje nic innego jak założyć buty i ruszyć po swoja przygodę.