BUNDESLIGA

BUNDESLIGA

NIEZWYKŁA OPOWIEŚĆ O NIEMIECKIM FUTBOLU

RONALD RENG

Wydawnictwo SQN

Ilość stron: 416

           Ronald Reng, którego poznałam czytając Biografię Roberta Enke (jedna z pierwszych recenzji na blogu), tym razem oczyma byłego zawodnika i trenera Heinza Hohera przedstawia nam Bundesligę.

         Jest to niezwykła podróż po niemieckim futbolu. Dziś Bundesliga to świetnie prosperująca organizacja obracająca miliardami Euro, przyciągająca  tłumy kibiców na każdy mecz.  Jednak droga do stworzenia tej profesjonalnej machiny była zawiła, pełna ślepych zaułków. Początek historii ma miejsce w 1962 roku i można uznać ten rok za początek profesjonalnego niemieckiego futbolu.  Historia opisywana w książce widziana jest oczyma Heinza Hohera wpleciona w tło historyczne przemian w Niemczech, które również miały znaczący wpływ na obecny kształt Ligii Niemieckiej.  Główny bohater opisuje swoje sukcesy i porażki. Osobiście w perspektywy rodzinnego podwórka i afery „Fryzjera” interesujący jest  watek korupcyjny. Sprzedawanie meczy stało na porządku dziennym i traktowano je zgodnie z powiedzeniem „szczęściu  trzeba pomóc”. Młodzi jako część drużyny nie mogli odmówić uczestnictwa w procederze. Heinz Hohner, który poświęcił Bundeslidze całe życie, nie tłumaczy siebie, ani otoczenia w książce. Myślę, że to raczej forma spowiedzi, za którą bohater nie oczekuje rozgrzeszenia.

        Moim zdaniem, tytuł jest trochę mylący i osobiście uważam, że to raczej historia życia Hohnera, którego losy przez większość życia są splecione z Ligą Niemiecką.  Autor  zbierając materiał do książki, stwierdził, że w czasie pracy nad książką, dowiedział się  rzeczy, których chciał by nie  wiedzieć.  Świadczy to o pełnym profesjonaliźmie i dociekliwości autora. Książka obowiązkowa dla każdego fana piłki kopanej.